پرش به

مهمان گرامی خوش آمدید ...

منوی انجمن

به انجمن بازی آنلاین هفت تیر خوش آمدید
ورود به انجمن ساخت اکانت

مـحـمـدجــواد ضــرابـیــان در یک نگاه


  • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1

  • Guests
تصویر
محمدجواد ضرابيان، متولد ۱۳۲۹ هجری شمسی در تهران است. آموزش سنتور را نزد استاد داريوش صفوت و دانش موسيقی كلاسيک (هارمونی، اركستراسيون و كنترپوان) را نزد مرحوم دكتر محمدتقی مسعوديه فرا می‌گيرد. ضرابيان همچنين پيانو را نزد فرمان بهبود می‌آموزد. فعاليت گروهی خود را با گروه سماع به‌عنوان سرپرست و آهنگ‌ساز آغاز می‌كند. گروه سماع كنسرت‌های بسياری را در داخل كشور اجرا كرده است و در سال ۱۳۶۷ در جشنواره‌ی موسيقی فجر مقام اول را احراز می‌كند. ضرابيان به‌عنوان سرپرست گروه در فنّ نوازندگی سنتور و آهنگ‌سازی موفق به دريافت مدال طلا و ديپلم افتخار می‌گردد.
محمدجواد ضرابيان در خصوص شيوه‌های ارتباطی در موسيقی و موفقيت يک آهنگ‌ساز می‌گويد: « مردم بايد هر چه تمام‌تر با موسيقی ارتباط برقرار كنند ؛ البته به شرطی‌كه آن موسيقی و اثر ارائه‌شده در سطح نازلی نباشد. » در ادامه می‌گويد: « مخاطب ما جامعه است و اگر بخواهيم بدون در نظر گرفتن اين طيف وسيع اثری را خلق كنيم، به خودمان و موسيقی‌مان آسيب رسانده‌ايم. » ضرابيان در مورد زبان موسيقی می‌گويد: « موسيقی، زبان ارتباطی ما با تمام اقشار جامعه است و اين كار ما را دشوار می‌كند ؛ چون باید این زبان را به شکلی به‌کار ببریم که همه‌ی اقشار جامعه آن را درک کنند. » وی با اشاره به اينكه تا كنون تمام تلاش خود را كرده تا بتواند به يک زبان جامع موسيقايی برسد، خاطرنشان می‌كند: « موسيقی بايد يک حرفه باشد نه اينكه افراد، موسيقی را به‌عنوان شغل دوم برای خودشان تعريف كنند. » در ادامه ضرابيان تأسف می‌خورد از اينكه « به علل خاصی موسيقی كمتر در زندگی مردم جريان دارد و در محافل اجتماعی كمتر از آن سخن به ميان می‌آيد. »

از ويژگی‌های ساخته‌های او اعمال سليقه‌ی خاص در گزینش شعر و تلفيق آن با موسيقی‌ست و خود نيز گاهی بر آهنگی كلام می‌گذارد. موسيقی او بيشتر ملوديک است تا هارمونيک و از اركستراسيونی با تركيب متعادل سازهای ايرانی و غيرايرانی بهره می‌گيرد. ساخته‌های او به طور طبيعی يک‌دست نيستند و از نظر زيبايی‌شناسی و ميزان تأثير عاطفی در سطوح مختلفی قرار دارند. در كارهای او نوعی صميميت و سلامت ديده می‌شود.

ضرابيان كه هم‌اكنون در كشور كانادا اقامت دارد، آهنگ‌سازی فروتن و خوش‌ذوق است و تجربه‌ی فراوان در كار گروهی و تدريس موسيقی دارد. از آثار مهم او می‌توان به عطر سوسن و ناز نگاه با صدای عليرضا افتخاری، نسيم وصل، شوق دوست و با ستاره‌ها با صدای همايون شجريان، آينه و آه با صدای حسام‌الدين سراج، حديث عشق و خرقه سوخته با صدای رضا رضايی و طبيعت دل با صدای سيامک شجريان اشاره كرد. وی همچنين آثار مكتوب گران‌بهايی را هم عرضه نموده است كه كتاب قطعاتی برای پيانو و همچنين سنتور از آن جمله‌اند.

تصویر


0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی