پرش به

مهمان گرامی خوش آمدید ...

منوی انجمن

به انجمن بازی آنلاین هفت تیر خوش آمدید
ورود به انجمن ساخت اکانت

اندری تارکوفسکی


  • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1

  • Guests
بدبين واقعي کسي است که به جستجويش در جهت پيدا کردن خوشبختي ادامه مي دهد . فقط کافي است دو يا سه سال صبر کنيم و بعد دوباره از او سوال کنيم که چه چيزي به دست آورده است ! اندري تارکوفسکي
**************
«اينگمار برگمن»، كارگردان نامي سوئد زماني در توصيف تاركوفسكي گفت: «او براي من بزرگ ترين كارگردان سينماست كه زبان جديدي اختراع كرد و به ماهيت فيلم وفادار است.»
*************
«آندري آرسينوچ تاركوفسكي» متولد چهارم آوريل 1932، يكي از 100 كارگردان بزرگ تاريخ سينما است كه در عرصه فيلم نامه نويسي و اپرا نيز فعال بود.
تاركوفسكي به غير از دو فيلم آخرش، تمامي آثارش را در روسيه ساخت كه اكثرا مضامين متافيزيك و در رابطه با مسيحيت هستند. او از پدري شاعر و مترجم متولد شد و پس از پايان دوران دبيرستان، دانشجوي رشته فيلم سازي شد.


او نخستين فيلم بلندش را در سال 1962 باعنوان «كودكي ايوان» ساخت. «تاركوفسكي» با اين فيلم به شهرت جهاني رسيد و پانزده جايزه از جمله شير طلاي «ونيز» را كسب كرد.


در سال 1965، او با ساخت فيلم «زندگي آندري روبلف» كه درباره ي نقاش بزرگ قرن پانزدهم روسيه بود، موفقيت هايش را ادامه داد، هرچند مقامات شوروي سابق حساسيت هايي را نسبت به آن نشان دادند. با اين وجود «تاركوفسكي» توانست با اين فيلم، جايزه فدراسيون بين المللي منتقدين فيلم را در سال 1969 از جشنواره كن كسب كند.


در سال 1972 تاركوفسكي ساخت فيلم جديدش با نام «سولاريس» را به پايان رساند. اين فيلم كه اثري اقتباسي از يك رمان بود، در سال 1968 به جشنواره كن راه يافت و توانست جايزه بزرگ هيأت داوران و جايزه فيپرشي را به خود اختصاص دهد.
تاركوفسكي در سال 1974 فيلم «آينه» را كه شرح حال خودش از دوران كودكي و تجسم برخي سروده هاي پدرش بود ساخت كه بازهم با مخالفت هاي مقامات شوروي سابق همراه شد.


وي در سال 1976 نمايش نامه «هملت» را در مسكو كارگرداني كرد و پس از آن آماده ي ساخت فيلم «استاكر» شد كه آخرين فيلمي بود كه او در داخل شوروي كارگرداني مي كرد. ساخت اين فيلم به علت حمله قلبي تاركوفسكي تا سال 1979 انجام نشد. پس از ارايه ي اين فيلم به جشنواره كن، «تاركوفسكي» جايزه بهترين فيلم معنوي را از اين رويداد سينمايي كسب كرد.


«اينگمار برگمن»، كارگردان نامي سوئد زماني در توصيف تاركوفسكي گفت: «او براي من بزرگ ترين كارگردان سينماست كه زبان جديدي اختراع كرد و به ماهيت فيلم وفادار است.»


تاركوفسكي در سفري كه در سال 1979 به ايتاليا داشت، مستند «سفر در زمان» را ساخت و در سفر بعدي اش كه سال بعد به ايتاليا داشت، نگارش فيلم نامه «نوستالژيا» را به پايان رساند و با وجود برخي مشكلات مالي، ساخت اين فيلم را در سال 1983 به پايان رساند و در جشنواره كن توانست جايزه بزرگ هيأت داوران، جايزه فيپرشي و جايزه بهترين فيلم معنوي را به دست آورد تا افتخارات سينمايي خود را كامل كند.


پس از آنكه مقامات شوروي سابق مانع از آن شدند كه نخل طلاي كن در آن سال به «نوستالژيا» برسد، تاركوفسكي مصمم شد كه ديگر در شوروي فيلم نسازد.


وي در سال 1985 با وجود ابتلا به سرطان، ساخت فيلم جديدش با نام «ايثار» را در سوئد به پايان رساند و در حضوري دوباره در جشنواره ي كن، جايزه بهترين فيلم معنوي و جايزه فدراسيون بين المللي منتقدين فيلم را كسب كرد. اما تاركوفسكي به علت بيماري قادر به حضور در مراسم اعطاي جوايز نبود.


آندري تاركوفسكي روز بيست وهشتم دسامبر 1986 در سن 54 سالگي در پاريس درگذشت و روز سوم ژانويه 1987 در آرامگاهي در پاريس به خاك سپرده شد.


وي اگرچه تنها هفت فيلم بلند ساخت، اما كارنامه سينمايي اش سرشار از جوايز و افتخارات سينمايي است كه كسب 9 جايزه از جشنواره كن، جايزه بافتا بهترين فيلم خارجي (ايثار 1988) و شير طلاي ونيز تنها بخشي از كارنامه اوست.
****************
****************


تصویر

تصویر

**************
*****************************************


سال گذشته انجمن فيلم بريتانيا به مناسبت هفتادوپنجمين سالگرد راه اندازي، طي نظرسنجي از كارشناسان و علاقه مندان سينما، فهرستي از فيلم هايي كه نسل هاي بعد حتما بايد آن ها را تماشا كنند تهيه كرد كه «استاكر»، ساخته تاركوفسكي به عنوان دومين اثر برتر نام گرفت.
دولت روسيه ماه گذشته اعلام كرد، در هشتادمين سال تولد «تاركوفسكي»، موزه اين كارگردان سرشناس را در خانه محل سكونت اش در مسكو راه اندازي خواهد كرد. در اين موزه كه ميراث فرهنگي روسيه خواهد بود، عكس هاي كم نظير و اشياء متعلق به تاركوفسكي نمايش خواهد يافت
***
ليست 10 فيلم علاقه اندري تارکوفسکي در يک مصاحبه با او در سال 1972 ( البته اندری تارکوفسکی در سال 1986 فوت کرده به دلیل بیماری تا اون موقع شاید فیلم های دیگه هم خوشش اومده )*
1_خاطرات يک کشيش روستا ( 1951 – روبرت برسون )
2_نور زمستاني ( 1962 – اينگمار برگمان )
3_نازارين ( 1959 – لوئيس بونوئل )
4_توت فرنگي هاي وحشي ( 1957 - اينگمار برگمان )
5_روشنايي هاي شهر ( 1931 – چارلي چاپلين )
6_اگتسو مونوگاتاري ( 1953 – کنجي ميزوگوچي )
7_هفت سامورايي ( 1954 – آکيرا کوروساوا )
8_پرسونا ( 1966 - اينگمار برگمان )
9_موشت ( 1967 – روبرت برسون )
10_ زني در شن ( 1964 – هيروشي تشيگيهارا )

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی