پرش به

مهمان گرامی خوش آمدید ...

منوی انجمن

به انجمن بازی آنلاین هفت تیر خوش آمدید
ورود به انجمن ساخت اکانت

بهترین‌ها و بدترین‌های جشنواره کن 2013 / یک فهرست جذاب


  • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1

  • Guests
شصت وششمین دوره ی جشنواره کن با تمامی حاشیه ها و شایعات به پایان رسید.جشنواره ی با شکوه و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی و غافلگیری هایی که اوجش درمراسم اختتامیه جشنواره روی داد.اما کدام یک از ستارگان، منتقدان را خوشحال یا نومید کردند؟کدامیک از فیلمها جایش در بخش رقابتی نبود و کدام یک حق ش بود در این بخش باشد؟ کافه سینما مروری بر «ترین های » شصت وششمین دوره جشنواره دارد.

غافلگیرکننده ترین گام روبه جلوی جشنواره
استیون اسپیلبرگ
زمانی که استیون اسیپیلبرگ به عنوان رئیس هیات داوران جشنواره امسال انتخاب شد و دوتن از چهره های سرشناس هالیوودی نیکول کیدمن و آنگ لی برای داوری درکنارش قرار گرفت خیلی ها انتظار داشتند جایزه نخل طلا به فیلمی جریان روز تعلق بگیرد.اما شب اختتامیه اسپیلبرگ نخل طلا را به دست عبدالطیف کشیش کارگردان تونسی فیلم فرانسوی و سه ساعته با موضوع ملتهب هم جنس گرایی«آبی گرم ترین رنگ است»داد. جالب آنکه همزمان تظاهراتی در پاریس علیه تصویب قانون ازدواج هم جنس گرایان برپا بود.اسپیلبرگ پا را فراتر نهاد وبه دو بازیگر زن این فیلم لئا سیدو و ادل اگزارچوپولوس دو جایزه نخل طلای دیگر داد و این دو در کنار جین کمپیون تنها زنانی در تاریخ جشنواره هستند که جایزه اصلی را دارند.


بهترین فیلم اکشن
همه چیز ازدست رفته
خیلی وقت ها کارگردان های ساندنس(کشف های جشنواره رابرت ردفورد) جذب سیستم استودیویی می شوند تا فیلمهای پرهزینه ی حادثه ایی بسازند که هیچ شباهتی به تلاش های شخصی و قبلی آنها ندارد.در این مسیر چنین اتفاقی برای جی.سی .چندلر هم روی داد که فیلم پردیالوگ و موفق ساندنس « Margin Call»را ساخته.او به کمپانی یونیورسال آمده تا فیلم فاجعه و دریایی« همه چیز ازدست رفته» را بسازد که شخصی تر و درخشانتر از نخستین فیلم اوست.رابرت ردفورد تنها ستاره فیلم ،مردی بی نام است که در دریا گم می شود.

تصویر


بهترین بازی رایان گاسلینگ
رایان گاسلینگ در نقش رایان گاسلینگ در(فریب خورده و تنها مانده)

تصویر

دوست دارید با کدامیک وقت بگذرانید؟ رایان گاسلینگِ گنگ وعبوس و کینه توز در تنها خدا می بخشد به کارگردانی نیکلاس ویندینگ رفن(نقشی که به دلیل حضور لوک ایوناز در هابیت ها پذیرفت) یا گاسلینگ با آرامش و جذاب که در مستند هالیوودی « فریب خورده و تنها مانده » به کارگردانی آلک بالدوین وجیمز توباک، داستان های هالیوودی می گوید؟


بهترین نقش افرینی یک بازیگر تازه کار
ادل اگزارچوپولوس در آبی گرم ترین رنگ است
«آبی گرم ترین رنگ است» به دلیل داشتن صحنه های ملتهب در جشنواره کلی باعث بحث و گفت و گو شده بود.بازیگر تازه کار فرانسوی /یونانی تبار ادل اگزارچوپولوس دراین فیلم نقش دختری دبیرستانی حساس، عاشق کتاب خوانی و خوردن را بازی می کند.

بدترین انتخاب بازیگران
پیوندهای خونی
کارگردان و بازیگر فرانسوی(گیوم کانه) گروهی از بازیگران تاثیر گذار را برای درام جنایی پیوندهای خونی ردیف می کند.اما تقریبا تمامی این بازیگران تاثیر منفی در فیلم می گذارند.بیلی کروداپ و کلایو اوئن در نقش دوبرادر گویی هرکدام از سیاره های متفاوت هستند.تنها همسر گیوم کانه ،ماریون کوتیار در نقش زنی ایتالیایی که تن به خودفروشی می دهد،نقش آفرینی امیدوارکننده ایی را ارائه می کند.

تصویر


غیر همدلی برانگیزترین مادر
برنیس بژو (گذشته)
اگر زمانی که برنیس بژو برای فیلم صامت «آرتیست» نامزد اسکار شد توجه تان را جلب کرد،بد نیست نقش افرینی او در فیلم جدید اصغر فرهادی را با دقت دنبال کنید.بژو به حق برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره شد هرچند در پایان مراسم اختتامیه از دو بازیگر زن«آبی گرم ترین رنگ است» تجلیل کردند اما بژو شانس زیادی در مراسم اسکار امسال خواهد داشت.
غیرهمدلی برانگیزترین پدر

بروس درن(نبراسکا)
بیشتر روزهای جشنواره به نظر می آمد جایزه بهترین بازیگر مرد از آن مایکل داگلاس(پشت شمعدان ها) خواهد بود اما جایزه بهترین بازیگر مرد را به بروس درن 76 ساله و چیره دست دادند که پس از سالها در فیلم جاده ایی پدر و پسری آلکساندر پین«نبراسکا» نقش افرینی کرد.اما بروس درن حضوری گرم در نبراسکا ندارد.تصویری که او از پدر ارائه می دهد در بهترین لحظات بندرت روشن است و او علاقه به برقراری ارتباط ندارد. سوالی که باقی می ماند این است که آیا کمپانی پارامونت(تهیه کننده) برای نامزدی اسکار بروس درن در فصل جوایز کمپین تبلیغاتی به راه می اندازد یا نه؟

تصویر


بیشترین نیاز به هوای تازه
رومن پولانسکی (ونوس در خز)
پولانسکی پیشتر تماشاگران را باقرار دادن شان در یک آپارتمان با چهار شخصیت/والدین بی رغبت وحق به جانب در «کشتار» آزار داده بود.حالا او ما را به تئاتر و با دو انسان وحشتناک در اقتباسی از نمایشنامه دیوید ایوس تنها می گذارد.در جایی که بازیگر زنی در تلاشی سادومازوخیستی برای گرفتن نقشی کلیدی از کارگردان است.متن جذاب است اگرچه در تبدیل به زبان فرانسه دچار نقصان شده باشد.ماتیو آمالریک(کارگردان) و امانوئل سینیه(همسر پولانسکی که برای نقش بازیگر کمی پیر است)سخت تلاش می کنند هرچند به میزان بازیگران اجرای این نمایشنامه در برودوی موفق نیستند.تلاش پولانسکی چندان به نتیجه نمی رسدو کارگردانی پولانسکی قرص و محکم نیست.مانده ایم پولانسکی چه زمانی درام های آپارتمانی را رها می کند و سرانجام بیرون می زند.

تصویر


محبوب ترین فیلم نو

فقط عاشقان زنده می مانند
شاید درام عاشقانه و خون اشامی جیم جارموش به بخش مسابقه تعلق نداشته باشد ...اما لذت بخش است.جارموش از ستایش خون آشامان چشم میپوشد تا ما بتوانیم با دو خون آشام چهارصد ساله فیلم تیلدا سوئینتن و تام هیدلستون همراه شویم.اگر شما هم تا این حد عمر کنید شایدبتوانید از کیفیت پایین خون های امروزی گله کنید واز سالها ی خوب خود بامری شلی و لرد بایرون خاطره بگوئید.از شنیدن این نکته تعجب نخواهید کرد که تیلدا سوئنتین در قالب موجودی فرا طبیعی، نقش را مانند دستکشی ابریشمی مال خود میکند.

تصویر


بهترین ترانه
"لطفا آقای کندی"(درون لوین دیویس)
دوئت جاستین تیمبرلیک و جی –زی «suite and tie» را فراموش کنید.همکاری تیمبرلیک در درام موسیقایی وفولکور سال های 1930 برادران کوئن(درون لوین دویوس) لذت بخش است در جایی که او کنار آدام درایور (از گروه دختران) می نشیند و ترانه ی «لطفا آقای کندی من رو به فضا پرت نکن ..»می خواند.


بهترین طراحی صحنه:
حلقه بلینگ وپشت شمعدان ها
سوفیا کاپولا فیلمبرداری داستان نوجوانانه با موضوع سرقت از چهره های مشهور (حلقه بلینگ) را در خانه ی اشرافی پاریس هیلتون نوه ی هیلتون معروف فیلمبرداری می کند و سپس به خانه اورلاندو بلوم و ادرینا پاتریج می رود.کاپولا روش های ابتکاری برای فیلمبرداری در هر اقامتگاه بزرگ پیدا می کند.از ان سو فیلمبرداری دراقامتگاه شکوهمند لیبریس در پشت شمعدانها ی استیون سودربرگ ونشان دادن شکوه وجلال زندگی او به داستان کمک می کند.


جسورترین فیلم
کنگره
به تنهایی فضای فیلم زنده-انیمیشن «کنگره»ساخته آری فولمن این فیلم را به یکی از جالب ترین فیلمهای جشنواره تبدیل کرد.رابین رایت اجازه داد هویت سینمای اش در این انیمیشین افسانه علمی و پرهزینه دیجیتالی شود .ژانری که سالها رابین رایت از آن پرهیز می کرد.این انیمیشن بزرگسالانه که هجو هالیوود است درسفری به آینده و در دنیای چهره های سرشناس روی می دهد.مدت زمان فیلم کمی طولانی است اما فولمن جاهطلبانه رفتار می کند درست مانند نقش آفرینی انکار ناپذیررابین رایت.

تصویر
0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی