پرش به

مهمان گرامی خوش آمدید ...

منوی انجمن

به انجمن بازی آنلاین هفت تیر خوش آمدید
ورود به انجمن ساخت اکانت

یادداشت : رپ - موسیقی نسل تازه

• لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
13 پاسخ برای این موضوع

• Guests
آنچه که مشخص و پیداست این است که ما نسل سومی ها میانه‌ی خوبی با رپ، این طفل نوپا نداریم! من هم مانند بیشترهم‌نسلی‌هایم ترجیح می‌دهم گوش موسیقایی‌ام را صرف شنیدن آثار پاپ کنم، حتی وقتی تصمیم گرفتم از رپ بنویسم خیلی دلم می‌خواست در یک مقاله‌ی تند تا می‌توانم از این سبک بنالم و بد بگویم! تصمیم داشتم مثل همه‌ی بزرگترهایی که موسیقی پاپ را کوبیدند و می‌کوبند رپ را بکوبم! اما بعد دیدم دلیلی ندارد چیزی که من نمی‌پسندم حتما اتفاق بدی باشد! دلیلی ندارد بی‌جهت با سلیقه‌ی یک نسل بعد از خودم بجنگم و نظرم را به کسی تحمیل کنم! نسل ما به دلیل پذیرفتن موسیقی پاپ متهم به کج فهمی، بی سلیقگی، چیب بودن و... شد؛ ما موسیقی پاپ را پذیرفتیم و برای حمایت از آن به آب و آتش زدیم. با هنرمندانمان زندگی کردیم و آنها را قسمتی از زندگی خود دانستیم اما بزرگترها ما را دست‌انداختند که شما چیزی از موسیقی نمی‌فهمید! نسل ما اما، این بلا را سر کوچکترها نمی‌آورد! ما حالا خوب می‌فهمیم که کوچکترها هم حق دارند چیزی را بشنوند که با افکار و سلیقه‌هایشان عجین باشد. ما کوچکترهای‌مان را
بازخواست نمی‌کنیم که چرا رپ گوش می‌دهند؟ و چون خواننده‌های ما را دوست ندارند متهم شان نمی‌کنیم... ما این کار را خوب بلدیم!
رپ در لغت به معنای صحبت رک و بی‌پرده است و در واقع یک جور حرف زدن ریتمیک محسوب می‌شود. این سبک از موسیقی در بین فقیرنشینان غرب آفریقا رواج داشته است و برای اولین بار در سال 1979 با ارائه‌ی آلبوم Rapper’s Delightتوسط گروه Hill Gang Suger رسمیت پیدا
کرد. فروش بالای این آلبوم باعث شد تا این سبک از موسیقی مورد توجه کمپانی های بزرگ عرضه آثار موسیقی قرار بگیرد.
مضمون اصلی رپ «انتقاد» است، در حقیقت خوانندگان رپ به عنوان نقاد اجتماعی، مسائل مختلف روز در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... را نقد می‌کنند و دقیقا به همین دلیل است که این سبک از موسیقی کاربرد «روزانه» یا اصطلاحا «دم دستی» پیدا می‌کند. موسیقی رپ نمی‌تواند مخاطب را به دنبال خود بکشد و نمی‌تواند به فکر ماندگار شدن باشد! رپ در لحظه روی ذهن مخاطب خود تاثیر می‌گذارد و خیلی زود هم تاثیرش در ذهن مخاطب رنگ می‌بازد. شاید به همین دلیل باشد که این موسیقی‌ها میانه‌ای با مجاز شدن در ایران ندارند! چون درمورد موسیقی پاپ، وقتی دو سه سال یک اثری در صف طولانی مجوز قرار بگیرد، در نهایت با ایجاد تغییرات کوچکی در تنظیم قطعات می‌توان آن را بروز کرد چون مضمون و خط اصلی ترانه‌های پاپ «احساس» است؛ که هیچ وقت کهنه نمی‌شود
اما درمورد رپ چون موضوع، نقد معضلات «روز» جامعه است، طبیعتا باید در کوتاهترین زمان ممکن به گوش مخاطب برسد.
خوانندگان رپ با اینکه «تولید انبوه» دارند اما برای ساخت آثار خود هزینه و انرژی محدودی صرف می‌کنند چون در این سبک کلام فاخر و اصول علمی شعر و ترانه یا قواعد پیچیده‌ی موسیقی جایی ندارد. این سبک از موسیقی باید سوژه‌ی اصلی را که همان طور که گفته شد عموما نقد موضوعات مختلف است، به راحت‌ترین و صریح‌‌ترین شکل ممکن بازگو کند و نباید به کررات از تمثیل‌ها یا تعبیرات اعرانه بهره برد.
گفته می‌شود رپ در ایران با آهنگ «یک یاری دارم» از بدیع زاده متولد شد و طی دو سال گذشته به بهترین جایگاه مردمی خود رسید. مسئولان موسیقی هم که در چند سال گذشته ثابت کرده‌اند با دید باز و روشنفکرانه به روز هر اثر درخور و مناسبی، در هر سبکی که باشد مهر تائید می‌زنند؛ با ارائه‌ی مجوز رسمی به اولین آلبوم رپ مجاز ایران (اسکناس) کاری از شاهکار بینش پژوه و بهروز صفاریان این فرضیه را که مسئولان با رپ مخالفند به طور کل خنثی کردند.. ضمن اینکه این سبک، بسیارزودتر از آنچه که تصور می‌شد به رسانه ملی راه پیدا کرد! تیتراژ برنامه‌هایی چون اکسیژن، متهم گریخت، ترش و شیرین، قرارگاه مسکونی و... را به یاد بیاورید...!
با توجه به سرعتی که مردم باید در دسترسی به این سبک داشته باشند و با توجه به لحن بعضی از آهنگ‌ها که گاها بسیار تند به نقد معضلات می‌پردازند و یا در بعضی از وارد با فحاشی یا به کار بردن کلمات رکیک توام می‌شوند این سبک هنوز هم آن طور که باید و شاید در ایران به جایگاه مناسبی نرسیده است و با توجه به رویه‌ای که در پیش گرفته است بعید به نظر می‌رسد که به این زودی‌ها بتواند سازمان یافته شود.
البته در مقابل این تعداد، رپرهایی هم بوده‌اند که حتی در بازار بدون ممیزی «زیرزمین» هم با بیان وزین به فعالیت پرداخته‌اند و با ساخت آهنگ‌هایی برای دفاع از حقوق هسته‌ای ایران، فرهنگ‌سازی برای جلوگیری از تکثیر فیلم خصوصی هنرمندان، فرزندان طلاق، اعتیاد و... رپ سالم را به مردم عرضه کردند.
امروزه موسیقی رپ در بیشتر کشورهای دنیا پذیرفته شده ولی در تعدادی از کشورها که اصرار به حفظ سنت‌های خود دارند (مانند ایران) هنوز حالت تعلیق دارد. البته این سبک هم به مرور در تمام کشورها جای خود را پیدا خواهد کرد درست مثل موسیقی عزیز ما نسل سومی ها یعنی پاپ! پاپ هم بعد از جنگ جهانی دوم از دهه‌ی 1950 به وجود آمد و در سال 1960 به اوج خود رسید. درمورد پاپ هم در ابتدا شورهایی مانند انگلیس و آمریکا آن را پذیرفتند و به مهد تولید و پرورش آن تبدیل شدند و آلمان و اتریش دیرتر از همه‌ی کشورهای دیگر این سبک را وارد مرزهای خود کردند.
امروزه حتی در جشنواره‌های بزرگ دنیا مانند جشنواره‌ی گرمی، کنسرت‌های بخش رپ یکی از مهیج ترین و پرطرفدارترین بخش های فستیوال محسوب می‌شود.
به هر حال این سبک هم روزی به جایگاه واقعی خود در ایران می‌رسد البته مشروط به اینکه از حجم فعالیت‌های ضد ارزشی اش کم کند و همسو با مردم پیش برود.
نویسنده : مهسا خواجه دهی

• Guests
مضمون اصلی رپ «انتقاد» است، در حقیقت خوانندگان رپ به عنوان نقاد اجتماعی، مسائل مختلف روز در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... را نقد می‌کنند و دقیقا به همین دلیل است که این سبک از موسیقی کاربرد «روزانه» یا اصطلاحا «دم دستی» پیدا می‌کند
.
..
اینو موافقم
حواسمون باشه بعضی گروه های رپری هم تو خارج و مخصوصا تو ایران دارن گند میزنن تو هیپ هاپ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

موسیقی رپ نمی‌تواند مخاطب را به دنبال خود بکشد و نمی‌تواند به فکر ماندگار شدن باشد
.
.
تو تعیین میکنی نمیتونه ماندگار باشه ؟!؟!؟؟ O_o

هه
الان این همه آهنگ رپ ماندگار شده
طرفی که اینو نوشته یه چیزای سطحی میدونسته
الان قدیمی ترین آهنگای 50cent , Eminem , 2pac رو بووورسه هنوو
حتی ایرانیاشم هس

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خط اصلی ترانه‌های پاپ «احساس» است؛ که هیچ وقت کهنه نمی‌شود

:54::54:
احساسو عشق و عاشقی کهنه نمیشه ؟! :54:
حالا پاپ خونای خارجی و نمیدونم ولی ایرانیا که هیچ فرقی نمیکنه
یارو دوست دخترش قهر میکنه اهنگ میده :54:
هیچ وقت کهنه نمیشود ؟!؟!! راس میگه بنده خدا ، کهنه نمیشه . یارو تو یه آهنگش میگه بیا بیا ، یکی دیگه میگه نسترن ای عشق من حرفی بزن :54::54:
باز حداقل هیپ هاپ ( مثلا تو ایرانو میگم ) میاد بدختیای ایرانیارو میگه که فعلا تمومی نداره

خوانندگان رپ با اینکه «تولید انبوه» دارند اما برای ساخت آثار خود هزینه و انرژی محدودی صرف می‌کنند چون در این سبک کلام فاخر و اصول علمی شعر و ترانه یا قواعد پیچیده‌ی موسیقی جایی ندارد. این سبک از موسیقی باید سوژه‌ی اصلی را که همان طور که گفته شد عموما نقد موضوعات مختلف است، به راحت‌ترین و صریح‌‌ترین شکل ممکن بازگو کند و نباید به کررات از تمثیل‌ها یا تعبیرات اعرانه بهره برد.
.
.
گفتم این یارو اطلاع نداشته
ببین اگه تونست یکی از پاپ خونا بیاد تکست بنویسه یا فقط بلد بگه بیا بیا ، یا همش بگه تو مال منی و از این چت و پرتا :54:
اگه رپ گوش میکردی ایهام هاشو میفهمیدی
میفهمیدی بعضی از آهنگایی که میسازن ویژگی داره مثلا یکی از آهنگا اگه همونو فینگیلیش بنویسی ( تکستشو میگم ) یه معنی دیگه میده
هنرشون تو ایناس ، هنرشون اینه که با پرده و گنگ حرف بزنن جای این که فقط بگن بیا بیا
خدا وکیلی عاغا جووون من نگا
کودوم یکی از خواننده های پاپ " الان " تو ایران از تمثیل یا تعبییرات مختلف استفاده میکنن ؟! :54:

مسئولان موسیقی هم که در چند سال گذشته ثابت کرده‌اند با دید باز و روشنفکرانه به روز هر اثر درخور و مناسبی، در هر سبکی که باشد مهر تائید می‌زنند
.
.
:54::54::54:
جک میگی ؟! :54::54:
تو رسانه ها که همش مسخره میکردنو مستند شوک میزاشتن . تو خنده بازار ۲ بار ادای هیچکس و درآوردن ، حالا میگیم طنزه ولی تو این طنز رسما رپو کوبیدن

یه دوره ی ۵ ساله هیچ آهنگ رپی نیومد بیرون ، ریختن همه استدیو ها ، ریختن خونه هاشون گرفتنشون ، تمام تکست هاشونو ، تمام چیز هایی که رکورد کرده بودنو گرفتن ، نوشته هاشونو همه رو آتش زدن ، ( عکس ها ، ویدئو ها و همه ی مدارکش کامل کامله ، کسی خواست یاهوو بگه بش بدم )
بعد از همین بود که همه از ایران رفتن و اونجا کارشونو رکورد میکنن
الانم در حال حاضر هنوووز دارن رپ و به مسخره میکشن
تو فیلم دزد و پلیس یه دی جی بووود اسمشو یادم نی ، ولی مثلا رپ میخوند ، اونجا هم رپو مسخره کردن
رپ سختی دیدس

با توجه به سرعتی که مردم باید در دسترسی به این سبک داشته باشند و با توجه به لحن بعضی از آهنگ‌ها که گاها بسیار تند به نقد معضلات می‌پردازند و یا در بعضی از وارد با فحاشی یا به کار بردن کلمات رکیک توام می‌شوند این سبک هنوز هم آن طور که باید و شاید در ایران به جایگاه مناسبی نرسیده است و با توجه به رویه‌ای که در پیش گرفته است بعید به نظر می‌رسد که به این زودی‌ها بتواند سازمان یافته شود.
.
.
.
کی گفته سازمان یافته نیس ؟! O_o
تو میگی ؟! هه :54:
اگه منظورت از سازمان یافته اینه که با خا** مالی بیان مجوز بگیرن ، نه سازمان یافته نیس ، چون دارن درد مردم میگن ، چون حاضر نیستن برا پخش آلبومشون به صورت آزاد ( مثه الان پاپ که تو همه مغازه ها میفروشن ) و گرفتن مجوز برا کنسرت خا** مالی کنن
این یعنی هیچ درآمدی از این راه ندارن و با عشق این کارارو میکنن
مگر این که یه نفر بخواد قاچاقی آلبوم بفرووشه ، که تازه بازم سایت های مختلف میزارن این آهنگو

به هر حال این سبک هم روزی به جایگاه واقعی خود در ایران می‌رسد البته مشروط به اینکه از حجم فعالیت‌های ضد ارزشی اش کم کند و همسو با مردم پیش برود.
:54:

اتفاقا الان همسو با مردمه نه وقتی که یه خواننده پاپ با تعظیم جلو رییس جمهور و خا** مالی بخواد خود شیرینی کنه و برا کنسرت ماهه دیگش مجوز بگیره ( مدارکشم موجوده :D بگم ، بگم ؟! :D )
وقتتی رپ خوبه که مشکلات جامعه رو بگه نه اینجووری باشه

"""برای ساخت آثار خود هزینه و انرژی محدودی صرف می‌کنند"""

در جواب اینم باید بگم که:::

کنسرتای مایکلم بی دم و دستگاه نیس ( محمد رضا شایع )

در آخر باید بگم که رپ طرفدارای خودشو داره
هیچ احتیاجی هم به گرفتن مجوز نداره چون میشه عین الان پاپ فارسی
اگه هم رپ با مجوز بشه خیلی حرفا نمیشه زده شه پس هیچکس دیگه بهش گوش نمیده
به ققول مهدیار الان تو ایران دیگه نسل پاپ مرد
چون دیگه امثال فرهاد نیستن که سیاسی بخونن
مردم احتیاج دارن یکی از درد ها و بد بختیاش بگه

ببخشید اگه غلط تایپی بود
مخلص همه

• Guests
عزیزم درامد که دارند مگه مغز خر خوردند که بیاند ضرر بزنند به مال و ثروت خودشون!
درامدشون از اسپانسر شون هست!
مثلا رضا شاه تو بیشتر اهنگاش اسپانسر هاش هم هستند تبلیغاتشون!

• Guests
:sokot:
ببخشید دوستان عزیز من با رپ خارجی هیچ کاری ندارم روی ص با رپ فارسی هست اون 10000 یوثی که میاد تو ویدئوش یه مشت گ*(همین ادرار تهران خودمون:D)رو میاره این دقیقا کجاش اعتراضه؟؟؟(عاغا اسناد و مدارک هست کافیه تو گوگل بزنید گ* بازی در ویدئو کلیپ پیشرو:D)رپ واقعی رپیه که سیاه پستا میخونن این چرت و پرتایی که ایرانیا میخونن بیشتر خودش میره سمت پاپ تا رپ:| اون از داف 3ک30 ص میکنه اون از این که ننش با کفگیر زده تو سرش ص میکنه باو اینا باور کن رپ نیستن رپ فارس رپیه که بهرام و هیچ کس میخونن که اونم اهنگای قدیمیشون وگرنه اونا هم الان تقریبا خراب شدن(البته به قول معروف هیچ کس هنوز پا برجاست مثل دماوند:D)

• Guests
ج هوورمزد : اگه کامل پست قبلیمو میخوندی نوشته بودم
حواسمون باشه بعضی گروه های رپری هم تو خارج و مخصوصا تو ایران دارن گند میزنن تو هیپ هاپ
اون پیشرویی هم که میگی من فقط به خاطر اختلافش با زد بازی و دیس هاش خوشم میاد همینو بس

ج ممد : درسته از راه اسپانسر پول در میارن ولی اکثرا میدن خیریه
مثلا هیچکس و فدایی هرچی پول از آلبوم فدایی درآوردن دادن به محک
ولی پیشرو کلا اسپانسر نداره :D

• Guests
نه دلایل دیگه ای هم داره
ولی کلا زدبازی رپر نی ;)

من هم گفته بودم بین زد بازی و پیشرو ، پیشرو رو قبول دارم
همینو بس

• Guests
خخخ بسه دیگه برادرا برید تاپیک اسپم :)

• Guests
اگه رپ گوش میکردی ایهام هاشو میفهمیدی
.
.
من این حرفو تو پست قبلیم زدم ، یکی از رفقا گف مثال بزن
یه مثال کوچیک از یه تیکه وسط یه ورس تو یه مصرعِ ( نه حتی یه بیت ) هیچکس تو آهنگ ما از اوناشیم
میگه :
« تلخ نیس تا وقتی فرهادا میمیرن »
اگه بخواییم این مصرع رو از لحاظ " ادبی " بررسی کنیم ، توش همه چی داره :D
:

استعاره به شیرین ( شیرین و فرهاد داره )
ایهام : شیرین و شیرین ( شیرین اول منظور مزه است ، شیرین دوم منظور شیرین و فرهاده )
تلمیح : تلمیح داره به داستان شیرین و فرهاد :54:
توش تضاد هم داره :D

اینجوری بخوایم به آهنگای هیپ هاپی نگا کنیم ، حافظ و سعدی باید بیان جلو رپرا لنگ بندازن :D

• Guests
عزیزم سواد خوندن داری تذکر دادم برید تاپیک اسپم؟>
حتما باید اخطار بهت بدم تا بفهمی؟

• Guests
پستی که دادم مربوط به این تاپیک بود
اسپم ندادم . ربط به همین تاپیک داش
تو اسپم نمیشه ادامش داد
اخطار بده به شیرم

• Guests
عاقا فقط یه چیزی من بگم اسپم هم نیست
اونی که اینو نوشته منظورش از "موسیقی" نسل تازه موسیقی نبوده کلا گفته
وگرنه همه میدونن که رپ موسیقی نیست

• Guests
فرید باز شروع کردی ؟ :sokot:
کاملا هم اسپم بود

• Guests
باو به قول خودتون رپ همش به شعرشه موسیقیش که از نظر من دوزارم نمیارزه
سبکی که صدای خواننده ش رو روی هر "بیت" دیگه ای بزاری به هم نمیخوره و فالش نمیشه موسیقیه خداوکیلی ؟
اصلا ممکنه یه رپر فالش بخونه ؟ :54::54::54::54:
نه ممکن نیست چون هیچ موسیقی ای وجود نداره که بخواد فالش بشه

• Guests
الان راسما چرت گفتی :sokot:

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی