پرش به

مهمان گرامی خوش آمدید ...

منوی انجمن

به انجمن بازی آنلاین هفت تیر خوش آمدید
ورود به انجمن ساخت اکانت

عادت‌های غلط هنگام مطالعه


  • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ

#1

  • Guests

تعدادی از دانش‌آموزان معتقدند آن‌قدر که برای مطالعه وقت می‌گذارند نتیجه نمی‌گیرند و عملاً راندمان مطالعه‌ی آن‌ها بسیار پایین است. در این مقاله در مورد آفت‌های مطالعه و هر آن‌چه کیفیت مطالعه و یادگیری را پایین می‌آورد بحث می‌کنیم.
1. بلند خواندن
بسیاری از دانش‌آموزان عادت دارند که هنگام مطالعه بلند بلند کلمات را تکرار می‌کنند. هر چند این کار باعث تمرکز بیش‌تر می‌شود که هم بینایی و هم شنوایی درگیر یادگیری میدانش‌آموز‏شوند اما میزان مصرف انرژی به شدت افزایش می‌یابد و دانش‌آموز در کم‌تر از ۳۰ تا ۴۰ دقیقه خسته شده و بازده مطالعه‌اش پایین می‌آید. اگر عادت به بلند خواندن دارید سعی کنید کم کم این عادت را عوض کنید یا حداقل آرام‌تر کلمات را تکرار کنید اما یادتان باشد این کار ساعت مطالعه‌ی مفید شما را به شدت کم میدانش‌آموز‏کند.
2. راه رفتن هنگام مطالعه
تحقیقات نشان می‌دهد بخشی از فعالیت‌های ذهنی، هنگام راه رفتن صرف حفظ تعادل عدم برخورد با اجسام، دور زدن و غیره می‌شود. اگر هنگام مطالعه راه بروید عملاً بخشی از توان مغز را برای یادگیری از دست می‌دهید، در ضمن میزان تمرکز نیز کاهش می‌یابد؛ چون چشم‌ها به جز صفحه‌ی کتاب فضای اطراف را نیز باید ببیند تا با مانعی برخورد نکنید یا دور نزنید و... . عادت راه رفتن هنگام مطالعه تأثیر منفی دیگری هم دارد و آن افزایش مصرف انرژی است. افرادی که هنگام مطالعه راه می‌روند اغلب نمی‌توانند بیش از ۴۵ دقیقه به صورت پیوسته مطالعه کنند. از این رو بخشی از انرژی هدر می‌رود و ساعت مطالعه‌ی مفید کاهش می‌یابد. سعی کنید اگر این عادت را دارید سریعاً آن را حذف کنید. در تحقیقی که توسط یکی از مشاوران انجام شده است این نکته مطرح شده که سال چهارم فرصت کافی برای تغییر عادت‌های مطالعه نیست؛ اما برخی از عادت‌ها آن‌قدر تأثیر منفی می‌گذارند که اجباراً باید حذف شوند. یکی از این عادت‌های غلط بلند خواندن و راه رفتن هنگام مطالعه است.
3. وسواس هنگام مطالعه
بعضی از دانش‌آموزان هنگام مطالعه‏ی متن کتاب، یک عبارت یا لغت را بارها و بارها تکرار می‌کنند و اگر از صفحات قبل احساس کنند کلمه یا عبارتی را فراموش کرده‌اند دوباره از اول مطالعه می‌کنند. این وسواس اغلب روحیه‏ی دانش‌آموز را به هم می‌ریزد و احساس منفی فراموش کردن دائماً ذهن او را آزار می‌دهد. از امروز سعی کنید از تکرار بیش از اندازه‏ی بعضی از کلمات پرهیز کنید و حتی اگر احساس کردید از صفحات قبل چیزی را فراموش کرده‌اید مطالعه‌تان را ادامه دهید. مطمئن باشید هنگام حل مسئله و تست اگر آن نکته، مهم باشد مرور خواهد شد. در ضمن هر فرایندی ضایعاتی دارد و نمی‌توانید با راندمان صددرصد مطالعه کنید. واقع‌بین باشید و کامل شدن یادگیری را برای بعد از حل تمرین و حل مسئله بگذارید و آن وقت در مورد خودتان قضاوت کنید نه هنگام مطالعه.
4. لم دادن هنگام مطالعه
از نظر پزشکی سیستم گردش خون هنگام نشستن پشت میز بهترین حالت خون‌رسانی به مغز را انجام می‌دهد. هر حالت دیگری این خون‌رسانی و تغذیه‌ی مغز را کاهش می‌دهد. یکی از بدترین حالت‌ها لم دادن و دراز کشیدن هنگام مطالعه است. وقتی دراز می‌کشید فشار خون به اندازه‏ی قابل توجهی کاهش میدانش‌آموز‏یابد و تغذیه‏ی مغز به خون‌رسانی انجام نمیدانش‌آموز‏شود؛ از این رو سریعاً احساس خواب‌آلودگی و خستگی میدانش‌آموز‏کنید. پس سعی کنید تا حد امکان پشت میز، مطالعه کنید تا راندمان مطالعهدانش‌آموز‏تان افزایش یابد.
5. تماشای تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر بین ساعت‌های مطالعه
یک ساعت تماشای تلویزیون تقریباً به اندازه‏ی ۳ ساعت مطالعه، شما را خسته می‌کند. پس تماشای تلویزیون به عنوان استراحت بین ساعات مطالعه کاملاً نادرست است. از دیگر تأثیرات منفی تماشای تلویزیون درگیر شدن ذهن با داستان فیلم‌ها و سریال‌ها یا موسیقی آن‌هاست. در ایام امتحانات تا حد امکان تماشان تلویزیون را محدود کنید. خودتان تأثیر مثبت آن را بر یادگیریدانش‌آموز‏تان احساس خواهید کرد.
برای قدم اول سعی کنید این ۵ عادت مخرب را هنگام مطالعه حذف کنید و به خودتان فرصت دو هفته‌ای بدهید؛ تأثیر شگفت‌انگیز آن را خواهید دید.

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی